Trump’ın kararı sonrası Türkiye’den sert tepki

Trump'ın kararı sonrası Türkiye'den sert tepki

Trump'ın kararı sonrası Türkiye'den sert tepki

ABD Başkanı Trump’ın Golan Tepeleri kararının ardından Türkiye’den sert tepkiler geldi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Başkanı Donald Trump’ın “Golan Tepeleri üzerinde İsrail’in egemenliğini resmen tanıdığını” ilan eden başkanlık kararını imzalamasına Twitter’dan tepki gösterdi. Çavuşoğlu, ABD Başkanı Trump’ın başkanlık kararını imzalaması üzerine Twitter’dan paylaşımda bulundu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, paylaşımında “ABD, bir kez daha uluslararası hukuku yok saydı ancak bu karar, İsrail’in ilhakını asla meşrulaştırmayacak. Aksine, Orta Doğu’daki barış çabalarını engelleyerek bölgede gerilimi daha da artıracak.” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya’da Memur-Sen’in Mimar Sinan Kongre Merkezi’ndeki toplantıya katıldı. Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin Golan Tepeleri’nin İsrail’e ait olduğunu kabul eden kararnameyi imzalamasına ilişkin açıklama yaptı. Çavuşoğlu, “Biraz önce ABD Başkanı Donald Trump, sözde Golan Tepeleri’nin İsrail toprakları olduğunu kabul eden bir belgeye imza attı. Bu topraklar Suriye topraklarıdır. Bunu büyük bir marifetmiş gibi şova dönüştürdü, yanıbaşında da Netanyahu. Biz bu imzaya karşıyız, bu karara karşıyız, bunu kabul etmemiz mümkün değildir. Bugün Suriye rejimi ile ilişkilerimizin bu boyutta olması böyle bir kararı kabul etmemizi gerektirmez. Tam tersi Türkiye Cumhuriyeti ilkeli tutum sergilemiştir.” dedi.

“Netanyahu’ya seçim hediyesi”

Mevlüt Çavuşoğlu, atılan imzanın İsrail’in işgalini meşrulaştırmayacağına vurgu yaparak şöyle konuştu:

“Buralar Suriye ve Suriye halkının topraklarıdır. İmza, İsrail işgalini meşrulaştırmaz. Trump’ın bu imzası, şu anda seçim öncesinde zor durumda olan Netanyahu’ya adeta seçim hediyesidir. Yolsuzlukla sorgulanan, hukuk önünde hesap veren Netanyahu’ya bu hediyenin faydası olmaz. Kendi halkını bile bölen, bugün de Gazze’yi bombardımana tutan bu zalime ne yapsanız faydası yok, bu yüzden ABD’nin bu çabaları beyhudedir. ABD’nin hukuk tanımaz kararlarını biz kabul etmiyoruz. Uluslararası hukuku hiçe sayan, Birleşmiş Milletler kararlarını hiçe sayan adımları ardı ardına görmeye başladık. Önce büyükelçiliğini Kudüs’e taşımıştır, sürekli İsrail zulmüne verdikleri destek ve şimdi Golan Tepeleri’ni işgaline meşruiyet çabaları. Türkiye sonuna kadar bu konuda gereğini yapacaktır. Tek taraflı adımları biz desteklemiyor, kabul etmiyoruz. Her platformda ne gerekiyorsa onu yapacağız.”

Kalın: İşgal ve savaş politikaları gayr-ı meşrudur

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “ABD’nin Golan Tepeleri kararı ve aynı saatlerde İsrail’in Gazze’yi bombalaması, barış karşıtı çatışmacı zihniyetin yeni bir tezahürüdür. Kim tarafından desteklenirse desteklensin, işgal ve savaş politikaları gayrimeşrudur ve gayriinsanidir.” ifadelerini kullandı.

Kalın, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ABD Başkanı Donald Trump’ın “Golan Tepeleri üzerinde İsrail’in egemenliğini ABD’nin resmen tanıdığını” ilan eden başkanlık kararını imzalamasına tepki göstererek, şunları kaydetti:

“ABD’nin Golan Tepeleri kararı ve aynı saatlerde İsrail’in Gazze’yi bombalaması, barış karşıtı çatışmacı zihniyetin yeni bir tezahürüdür. Kim tarafından desteklenirse desteklensin, işgal ve savaş politikaları gayrimeşrudur ve gayriinsanidir.”

Ömer Çelik: Hiçbir zaman bu kararı tanımayacağız

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Adana’da açıklamalarda bulundu. 

Çelik’in açıklamalarından satır başları;

“(ABD’nin Golan Tepeleri kararı) Bu kararı bir kere daha yanlış bulduğumuzu ve kararlılığımızı herkese duyurmak istiyoruz.”

“(ABD’nin Golan Tepeleri kararı) Hiçbir zaman bu kararı tanımayacağız, tanınmaması yönünde de elimizden gelen gayreti hep beraber göstereceğiz”

“Trump’ın imzası gayri meşrudur.”

“Hiçbir zaman bu kararı tanımayız.”

Ayrıntılar gelecek.

Kilo vermek isteyenlerin favorisi

Kayıp denizaltı 77 yıl sonra bulundu

UEFA’da ‘Galatasaray’ sıkıntısı