Sağlık Bakanı Koca’dan Hepatit B ve Polio açıklaması

Sağlık Bakanı Koca’dan Hepatit B ve Polio açıklaması

Sağlık Bakanı Koca’dan Hepatit B ve Polio açıklaması

Gaziantep’te çeşitli incelemelerde bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Gaziantep Valisi Davut Gül’ü makamında ziyaret ederek kentteki sağlık yatırımları ile ilgili brifing aldı. Ziyareti sırasında açıklamalarda bulunan Bakan Koca, Türkiye’de aşı konusunda sıkıntı olmadığını söyledi.

“HEPATİT B VE POLİO’DA SIKINTI YOK”

Gaziantep Valiliği ziyareti sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Koca, “Hepatit B ile ilgili biz geçen hafta toplam Türkiye geneline 300 bine yakın dozu teslim ettik. Ayrıca 550 bine yakın da Polio aşısını dağıttık. Dolayısıyla bu anlamda ne Hepatit B ne de Polio aşılarında herhangi bir sorun yok. Bu konuda bir sorun yaşanmıyor, yaşanmayacak ve yaşatmayacağız” şeklinde konuştu.

“AŞIDA YERLİLEŞME VE MİLLİLEŞME ÇERÇEVESİNDE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR”

Aşı ile ilgili millileşme ve yerlileşme çalışmaları yapıldığını açıklayan Bakan Koca, “Aşı ile ilgili ben geçenlerde de söylemiştim önümüzdeki dönemde özellikle aşıda yerlileşme ve millileşme çerçevesinde çalışmalarımız devam ediyor. Önümüzdeki beş yıllık süreçte yüzde yüz dışarıya bağımlı olduğumuz aşıyı yerleştirmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“KUDUZ VE BENZERİ ANTİSERUMLARI DA YERLİLEŞTİRECEĞİZ”

Koca, “Önümüzdeki bir yıl içinde özellikle kuduz ve benzeri antiserumlarını da yerlileştirme yani ruhsatını verme sürecini başlattık. Ben bundan sonraki süreçte özellikle yurt dışında hem Küba olsun hem de Kore olsun bu gibi 1-2 merkezle yakın ilişki içindeyiz. Özellikle teknoloji transferi ve Ar-Ge boyutunda önümüzdeki dönemde aşıyı yerlileştirme noktasında kararlı olduğumuzu söylemek istiyorum” diye konuştu.