İnternette Müzik İndirme

İnternet hayatımıza girdikten sonra kullanıcıların rahatlıkla ulaşabildikleri sektörlerden önde geleni de müzik sektörüydü. Dünya çapında birçok kullanıcının aratmalarında başı çeken kelimeler bu sektöre aitti ve Türkçe aramalar içinde birçok mp3 indir ve birçok müzik dinle kelimeleriydi.
Sektöre ilk giriş yapan ve marka haline gelen napster sitesiydi. Napster dünyada bir marka olmuş, kullanıcılar tarafından tercih edilen en önemli siteydi diyebiliriz. Müzik şirketlerinin ve sanatçıların bir süre sonra hukuki mücadelesi sonunda bu kıymetli site yayın hayatına son verdi. Telif hakları sebebiyle kapatılan napster şimdilerde sektörün öncü firması olan spotfiy ve youtube’un ödediği telif ve yayın anlayışını ilk olarak müzik şirketlerine ve sanatçılara teklif ettikten sonra yeniden sektöre döndü ve şimdiki sistemin kurulmasında öncü oldu.


Bu girişimle yola çıkan irili ufaklı birçok web sitesi hem yeni sanatçıların çıkmasında rol aldı hem de müziğin evrensellik ilkesine hizmet ederek dünyanın bütün köşelerine ulaşımı sağladı.


Ülkemizde de bu tip girişimler mevcut olmakla beraber yeni siteler de kaliteli hizmetler vermekteler. Veri tabanında kaliteli ve içerik zenginliği taşıyan sitelerden biri olan ve size önerdiğimiz siteyi aşağıya ekliyoruz.
Bu makalede İnternetten Müzik İndirme olayının nasıl başladığını ve günümüzde geldiği noktayı açıklamaya çalıştık.